Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym, który otrzymuje się z krwi pobranej od pacjenta. Zawiera ono liczne czynniki wzrostu dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne naszej skóry, w przyśpieszeniu procesów gojenia ran. Osocze bogatopłytkowe jest powszechnie stosowane w medycynie estetyczne jako zabieg upiększający, ale również jako zabieg regenerujący. Jest to zabieg bardzo popularny wśród gwiazd.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na pobraniu krwi od pacjecta bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w specjalnej do tego celu wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i czasie. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego lekarz wstrzykuje do skóry w wybrane miejsca. Dla pełnego komfortu pacjenta używa się preparatów znieczulających.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Zabieg jest bardzo skuteczny ponieważ w osoczu znajduje się bardzo duża ilość substancji odpowiedzialnych za poprawę zdolności procesów naprawczych w skórze.
Zabiegi z użyciem osocza bogato płytkowego znajdują zastosowanie w:
- rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi);
- leczeniu blizn potrądzikowych, blizn pooparzeniowych i urazowych;
- leczeniu łysienia;
- poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry;
- przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych;
- profilaktyktyce starzenia się skóry.
Ile czasu trwa zabieg?
Zabieg trwa około 40 minut z czego sama faza ostrzykiwania trwa ok. 10-15 minut. Osocze trzeba podać w możliwie najkrótszym czasie, zanim przestanie być aktywne
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża oraz okres karmienia,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroba nowotworowa,
- choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby krwi,
- nietolerancja iniekcji,
- aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry.