Peelingi chemiczne to świetny sposób na poprawę kondycji skóry w każdym wieku. W zależności od zastosowanego preparatu zabieg oferuje działanie oczyszczające, odmładzające, przeciwtrądzikowe, regenerujące, rozjaśniające, redukujące przebarwienia, przeciwzmarszczkowe lub normalizujące.
Mechanizm działania peelingów chemicznych, zwanych również peelingami kwasowymi lub kwasami, polega na usuwaniu zewnętrznych warstw skóry, w celu pobudzenia jej naturalnych zdolności regeneracyjnych. Peelingi rozluźniają połączenia pomiędzy komórkami skóry, dzięki czemu dochodzi do złuszczania się jej zewnętrznych warstw. W zależności od rodzaju, stężenia i pH zastosowanego preparatu, uzyskujemy różną siłę działania. Wyróżniamy:
- peelingi powierzchniowe – działają tylko w obrębie naskórka,
- peelingi średnio głębokie – docierają do górnych warstw skóry właściwej,
- głębokie – działają na głębsze warstwy skóry właściwej.
W zabiegu złuszczania chemicznego chodzi o to, żeby usunąć zewnętrzne warstwy skóry, które zawierają defekty estetyczne oraz pobudzić naturalne procesy regeneracji w celu usunięcia problemów zlokalizowanych w głębszych warstwach.
Zalecenia pozabiegowe:
Zalecenia pielęgnacyjne dla osób poddających się złuszczaniu peelingami chemicznymi są uzależnione od siły działania zastosowanego preparatu. W większości przypadków należy:
- unikać zdrapywania lub dodatkowego złuszczania odchodzącego naskórka,
- chronić skórę przed promieniami słonecznymi,
- intensywnie nawilżać lub natłuszczać skórę,
- unikać agresywnych środków pielęgnacyjnych (np. kosmetyków z alkoholem, kremów z kwasami),
- unikać mocnych zabiegów kosmetycznych i estetycznych, chyba że zostały one zalecone przez specjalistę wykonującego zabieg eksfoliacji.